Specjalizujemy się w doborze i sprzedaży wózków inwalidzkich.

ORTLIFE - Blog - Przemoc wobec osób z niepełnosprawnością

Przemoc wobec osób z niepełnosprawnością.
Czy jesteście świadomi jak sobie pomóc?
Porady i wskazówki.

Przemoc wobec osób z niepełnosprawnością

Przemoc, która jest stosowana wobec osób niepełnosprawnych to coraz częstsze zjawisko . Jest to bardzo złożony problem, któremu trzeba poświęcić dużo uwagi, edukacji i działań ze strony społeczeństwa, instytucji oraz samych osób dotkniętych niepełnosprawnością. W naszym kraju, jak i w wielu innych krajach, osoby niepełnosprawne często stają się ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej. W moim otoczeniu często spotykam się z tym haniebnym procederem. Oprawcy, bo tak trzeba nazwać osoby, które powodują cierpienie osób niepełnosprawnych stosują wiele działań i zaniedbań, które naruszają prawa tych osób. Często działają w „białych rękawiczkach”. Na zewnątrz wydaje się, że są empatyczni, pomocni, że nie można im nic złego zarzucić, a tak naprawdę w przysłowiowych „czterech ścianach” zaczyna się koszmar. Musimy być świadomi jakie są rodzaje przemocy. Przemoc fizyczna to bicie, szarpanie, popychanie.

Możemy też ulec przemocy ekonomicznej, gdzie będziemy np.: zmuszani do wydawania naszych pieniędzy na zakup rzeczy niepożądanych, możemy być okradani lub nadmiernie kontrolowani. Jest jeszcze przemoc psychiczna, podczas której jesteśmy notorycznie obrażani, zastraszani , poniżani, wyśmiewani, a czasem nawet izolowani od społeczeństwa i przemoc instytucjonalna, gdzie w placówkach oświatowych, czy zdrowotno-opiekuńczych jesteśmy źle traktowani przez pracujący tam personel. Moim zdaniem to są najgorsze formy przemocy. Stosowanie takiej przemocy może mieć wiele negatywnych skutków psychicznych i fizycznych. My, którzy doświadczamy przemocy mamy problemy z zaufaniem, z poczuciem własnej wartości, często towarzyszy nam lęk i strach, mamy poważne problemy z nawiązaniem relacji z drugim człowiekiem. Czy możemy coś z ty zrobić? Tak, nie tylko możemy wręcz musimy. Co zrobić? Gdzie udać się po pomoc?

Przede wszystkim komunikujmy naszym bliskim, przyjaciołom w jakiej znaleźliśmy się sytuacji. Nie możemy tego okrucieństwa tłamsić w sobie, bo to nie przerwie tej matni. Możemy skontaktować się z organizacjami pozarządowymi, gdzie otrzymamy pomoc prawną i psychologiczną. Możemy zgłosić fakt takiej przemocy odpowiednim organom ścigania – policja. Pamiętajcie, że tu będą potrzebne mocne dowody, więc w miarę naszych możliwości musimy sukcesywnie je zbierać. Zgłaszając ten fakt, czy to instytucjom pozarządowym, czy policji, czy opowiadając bliskim, znajomym musimy mieć pewność, że zadziałają natychmiastowo ale przede wszystkim ukarają sprawcę przemocy.

Kochani bądźmy świadomi swoich praw i szukajmy wsparcia. Nie możemy zamiatać pod dywan sytuacji, które nas upokarzają i odzierają z godności. Mamy swoje prawa i też chcemy żyć godnie, a przede wszystkim spokojnie bez strachu.

To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.