ORTLIFE - Porady dla osób niepełnosprawnych - Wózek elektryczny - porady użytkownika
Wózek elektryczny - porady użytkownika
Aby wózek służył nam przez lata w dobrym stanie, musimy używać go w odpowiedni sposób.
Poniżej znajduje się kilka zasad prawidłowego eksploatacji i przechowywania wózka inwalidzkiego elektrycznego:
- Należy przećwiczyć pokonywanie przeszkód na wózku inwalidzkim; dopiero kilkukrotne próby pozwolą nam optymalnie wykorzystywać właściwości wózka, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z powierzchniami trudnymi, takimi jak lud, mokra trawa, gruz, krawężniki, piasek itp.
- Podczas wsiadania i wysiadania z wózka, nie należy opierać ciężaru ciała na podnóżach. Podnóżki służą podpieraniu ciężaru nóg i ich konstrukcja nie przewiduje wielokrotnego przeciążania.
- Zbytnie wychylanie się z wózków inwalidzkich elektrycznych, pomimo ich dość dużej wagi, może mimo wszystko spowodować, że cała konstrukcja przewróci się wraz z użytkownikiem. Dlatego należy zachować ostrożność przy pochylaniu się do przodu, w bok lub do tyłu.
- Poruszając się na wózku inwalidzkim elektrycznym lub skuterem elektrycznym na drogach publicznych, należy stosować się do przepisów ruchu drogowego obowiązujących w danym kraju. Jazda wózkiem inwalidzkim pod wpływem alkoholu lub środków odurzających nie jest wskazana - pamiętajmy, że musimy zachować trzeźwość umysłu obsługując jakikolwiek pojazd.
- Niezależnie od tego, wózkowicz, który spowoduje wypadek będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających odpowiada tak jak pieszy uczestnik ruchu drogowego. Prowadzenie wózka inwalidzkiego nie jest klasyfikowane wg. prawa w Polsce jako prowadzenie pojazdu.
- korzystanie z wózka inwalidzkiego elektrycznego w warunkach silnych opadów deszczu i śniegu jest niewskazane.
- kiedy poruszamy się po pochyłościach, należy ograniczyć korzystanie z trybu wolnych obrotów kół
- należy nie zawracać w czasie, gdy poruszamy się pod górę
- podobnie jak w przypadku prowadzenia innych pojazdów - gdy wchodzimy w zakręt - zredukujmy prędkość
- należy uważać na odpowiedni sposób przenoszenia wózka: nie należy chwytać za ruchome części, takie jak poduszki, podnóżki, podłokietniki, koła.
- wózek należy przenosić bez użytkownika zlokalizowanego na jego siedzisku
- podczas jazdy, na wózku inwalidzkim powinna znajdować się tylko jedna osoba
- przechowywanie wózka w wilgotnym pomieszczeniu, podobnie jak działanie bardzo niskiej temperatury może wpłynąć źle na działanie wózka. Wózek w zimie powinien być przechowywany w temperaturze zbliżonej do pokojowej
- nie należy jeździć na wózku, w którym opony nie są napompowane w wystarczający sposób