Zakup wózka inwalidzkiego dla dziecka to duże wyzwanie dla rodziców, zwłaszcza jeśli wybór dokonuje się po raz pierwszy. Nieocenione wówczas wydaje się doświadczenie innych rodziców dzieci z podobnym schorzeniem. O radę i wskazówki warto również zapytać naszych pracowników, którzy z rodzicami dzieci pracują od lat: dobieramy wózki i służymy doświadczeniem oraz wiedzą o tym, jakie kryteria wyboru są szczególnie ważne w przypadku konkretnego rodzaju schorzenia, a które w praktyce nie mają większego znaczenia.
Główny podział wózków inwalidzkich związany jest z ich funkcjonalnością. Wyróżniamy tutaj modele podstawowe, spacerowe oraz do aktywnej rehabilitacji (wózki aktywne).
Wózki ręczne podstawowe są przeznaczone zwykle dla starszych dzieci, które nie wymagają stabilizacji głowy i pleców. Są to wózki o niższym oparciu niż pozostałe rodzaje
Poza tym, mamy do wyboru wózki kubełkowe lub tzw. parasolki. Modele kubełkowe produkowane są dla dzieci niemogących utrzymać samodzielnie pełnej pozycji pionowej. Zapewniają podparcie pleców, głowy, barków.
Wózki parasolki natomiast są łatwe do transportu, przeznaczone dla dzieci o większej sprawności. Można je z łatwością przewozić samochodem.
Powszechnie uważa się, że czas na pierwszy wózek inwalidzki dziecięcy nadchodzi w czasie, gdy dziecko podejmuje pierwsze próby siadania o własnych siłach. Szczególnie istotne jest to, że wózek trzeba wymieniać w zależności od tego, jak szybko rośnie dziecko. W przypadku modeli dla dorosłych, problem wymiany pojawia się wówczas, gdy schorzenie postępuje i daje o sobie znać w wymiarze anatomicznym, a także wtedy, gdy następuje wyeksploatowanie sprzętu.
Wózki inwalidzkie dziecięce powinny być kupowane w takim dokładnie rozmiarze, jaki odpowiada dziecku. Błędem jest kupowanie większych - na zapas. Może to spowodować pogłębienie się problemów z poruszaniem się dziecka w przyszłości. Wózek więc powinien być przede wszystkim dopasowany pod względem szerokości siedziska i wysokości oparcia. Jeśli chodzi o szerokość siedziska - zwróćmy uwagę na to, że w zimie zwiększają się potrzeby w tym względzie ze względu na ubrania dziecka.
W następnej kolejności musimy wziąć pod uwagę szereg innych czynników, takich jak podnóżki, elementy wspomagające radzenie sobie ze spastycznością itp.
Kolejne kryterium wyboru zależy od tego jakie mamy warunki mieszkaniowe. Jeśli rodzina, w której jest dziecko potrzebujące wózka inwalidzkiego specjalnego, posiada małe mieszkanie, wówczas konieczne będzie dobranie możliwie jak najmniejszego modelu, najlepiej składanego. Nasza firma oferuje szereg tego rodzaju wózków. Opcja składania jest przydatna nie tylko gdy mamy małe mieszkanie, ale także wtedy, gdy często podróżujemy z dzieckiem autem. Jeśli nasze mieszkanie znajduje się na wyższym pietrze, przy ograniczonym dostępie do windy, wówczas koniecznie zwróćmy uwagę na to, aby wybierać wśród lżejszych modeli.